Tip na týden 49/2013

Milé dámy,

v prosinci se to kolem nás jen hemží všemi možnými dobrůtkami. Čím méně se nám (tedy spíše naší postavě) to hodí, tím je jich víc. Všimly jste si toho, že v okamžiku, kdy si je zakážeme se zažnou množit a vyskakují na nás na místech, kde jsme proti nim bezbranné? To ony umí. Nicméně z pohledu našeho zdraví (čínské medicíny) je prosinec spjatý s tlustým střevem, které je v tomto měsíci nejvíce ohroženo. Odvádí z našeho těla odpad a proto je důležité si hlídat, aby hlavně v období Vánoc nebyl čistý pouze náš domov, ale i naše tělo. Tlusté střevo je spojováno i s naším podvědomím. Na Vánoce a konec roku organizujeme a zabezpečujeme oslavy svátků, myslíme na naše blízké, na naše přání, na přání druhých, na to co se nám povedlo a co ne, bilancujeme uplynulý rok a plánujeme ten příští… Spousta krásných myšlenek ale také těch, které se nám až tak hezké nezdají. Strachy a obavy nám víří v podvědomí a to nám zase víří v tlustém střevě. Všichni víme, jak to může dopadnout. Určitě už vám někdy někdo řekl, že se z Vánoc málem po…minul. Vyhnout se tomu by mohlo být dobrým důvodem se trochu více  tlustému střevu věnovat. Určitě vás, teď kolem Vánoc, nechceme strašit klystýry, půstem a odlehčením stravy. Na to bude plno času i po Vánocích.

Co by ale určitě mohlo pomoci je Psyllium – Jitrocel indický. Velmi příznivě působí na peristaltiku střev. Nedráždí sliznici a zároveň měkčí střevní obsah. Zvyšuje denní spotřebu vlákniny a při konzumaci nalačno vyvolává pocit nasycení (zmenšuje se touha po jídle, což se hodí při snižování nadváhy). Napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a podporuje metabolismus tuků. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním – mechanickou silou – odsouvá z trávicího traktu škodlivé splodiny. Potenciální škodlivé látky jsou ve střevech gelem absorbovány a snižuje se tak jejich kontakt se sliznicemi žaludku a střev.

Z potravin je pro podporu správné funkce tlustého střeva vhodná rýže, pohanka, černá čočka, česnek, zázvor, kysané zelí, jablka, hrušky, fíky, vlašské ořechy, med, rybky, a také koření kmín, fenykl a anýz. Nejsilnější energie tlustého střeva je každé ráno mezi 5 až 7 hodinou. A nezapomínejme také na to, že tlusté střevo je největším orgánem lidské imunity.

Venku se nám pěkně ochladilo a pro případ prochlazení podbříšku a jeho následků vám doporučujeme mít po ruce Malinovou směs – čajový koncentrát pro odstraňování ženských onemocnění (záněty, výtoky, cysty, harmonizace menstruace i klimakteria).
www.dedekkorenar.cz

Mnohé z nás plánují jak proběhne konec prosince. Co musíme, měly bychom a chceme udělat, což se ne vždy shoduje, a hlavně pro koho. Pokud se Vám seznam prací nevejde na papír (a i kdyby ano), zeptejte se sama sebe: “Chci být svému partnerovi matkou nebo milenkou?” A možná se zeptejte i jeho. Třeba se Váš seznam jako zázrakem zkrátí.

V prosinci se toho hodně točí kolem našeho domova. Nezapomínejme tedy, že svůj domov si každá nosíme ve své duši. Pak nejsme nikdy a nikde samy.

Přejeme Vám krásný týden.

Datum: 2.12.2013

Comments are closed.