Tip na týden 47 / 2014

Hodně mluvíme o zdraví. Zvláště teď, když přichází zima. Jak je pro nás cenné a důležité. Žádné upřímné přání k narozeninám si bez něj neumíme představit. Z celého srdce ho přejeme druhým. Zdraví je nejpřednější. To víme. Ale do jaké míry si to i uvědomujeme? Chci říci, přemýšlíme o tom, co pro své zdraví můžeme udělat i dříve, než nás k tomu nemoc donutí? Jako bychom nemoc potřebovali, abychom opravdu toužili být zdraví. Skutečně to tak chceme?

S listopadem jsou podle čínské medicíny spojeny tělesné orgány plíce a tlusté střevo. V tipu na 46. týden jsme psali, jak ovlivňují jeden druhého. Cokoli se děje nekalého v našem tlustém střevě nám plíce zrcadlí. Naše tělo je moudré. Mluví s námi a ukazuje nám, co se s ním děje. Záleží jen na nás, jak se nám bude dařit, podle toho, zdali mu nasloucháme či nikoli. A také, zda podle toho i jednáme. Jedna věc je si všimnout, když k nám tělo promlouvá, volá, křičí a druhá, zda zareagujeme. Pokud jen slyšíme, ale nejednáme, tak nás tělo upozorní způsobem, který nám nedává na vybranou a musíme se mu věnovat, zastavit se, předělávat plány a uvědomit si skutečné hodnoty života. Můžeme se ve většině případů takovým situacím vyhnout (abychom si nemuseli říkat: “kdybych to udělala už dřív, nemusela bych“, …“mohla bych teď…“). Naslouchejme si. S pozorností, pokorou a láskou k moudrosti našeho těla. A když už jsme u Lásky, řekla bych, že je jednou z nejsilnějších esencí Zdraví. Toužíme být milovány. Tak velmi! Ale láska není jen ta, co k nám přichází zvenčí. Je to i o té lásce, kterou dáváme sami sobě. Kdo je nám blíž, než my samotné? Proč chci po druhých, aby mne milovali, když to nedělám já? A stejně tak, proč chci po druhých, aby mne uzdravovali, když já to nedělám? Jak dávám lásku sama sobě? Koupíme si něco hezkého nebo dobrého, když se chceme potěšit, ale je to jen o tom? Jak poznám, že mě má můj milý rád? Dárek od něj mě nesmírně potěší, ale něco mi říká, že to, jak se ke mně chová, je pravým projevem lásky. A jsme u jádra pudla. Chtěla bych, aby se mí blízcí ke mně chovali tak, jako se chovám já sama k sobě? Jsou vám povědomé věty: „Tuto věc jsem ještě neudělala a musím ještě udělat toto“ a „zase to nestíhám, nemám čas ani na…“ nebo „už zase jsem to udělala, proč jsem tak hrozná!“ Kdyby mi toto někdo říkal, tak často, jako já sama sobě, je synem smrti. Ale takto jsem její dcerou já. Takový dobrovolný vnitřní teror. Ten není právě projevem lásky. Kam se má pak to zdraví vejít, když je celý prostor vyplněn výčitkami, povinnostmi, křivdou a bůhvíčím. No, ale je tu i dobrá zpráva – lze to měnit. U mě postupně, krok za krokem, slovo za slovem. Hlavně se nezačít kritizovat za to, že se kritizuji:-) To pak zabere nějakou chvíli, než se z toho člověk vymotá a je to krapet kontraverzní. Měním to. Tak daleko, jak to jen jde. Tak blízko, jak to jen jde. Tak blízko, abych se s chutí a zájmem pustila do odpovědi na otázku, kterou si dám sama sobě, protože jsem to já, koho má na prvním místě zajímat: Co mě potěší? A nemusí to být něco velkého, nedosažitelného. Ale maličkost. Mohu si představit, jak v tom budu spokojená, naplněná klidem a radostí a bude mi dobře u srdce. A to už je k lásce jen kousek. A jak se říká: Láska je silnější než smrt. A tak buďme k sobě laskavé. Aspoň tak, jak bychom chtěly, aby k nám byli Ti druzí. A taky bychom se občas mohly usmát na tu ženu, co na nás kouká ze zrcadla. Jsem si jistá, že ji to potěší.

Téma plic je komunikace, kontakt a svoboda. Jedno silnější téma než druhé. Co ve vás probouzí? Jak se vám dýchá, když ho vyslovíte nahlas? Je něco, co nemůžete rozdýchat? Kolikrát za den se vám zatají dech? Jakoby se celý svět zastavil. A s ním i náš život. A tak, dýchejme! Z hluboka. Vědomě do míst, která nás tlačí. Cítíte, jak se tam prostor zvětšuje? Více místa, více svobody!

Na podzim jsou onemocnění horních cest dýchacích častější a když prochladneme a jsme vyčerpaní, je logické, co z toho může být. Když bylinky ani klasická léčba nezabírají, mohou nám projevy spojené s dýcháním ukazovat i naše problémy, kterých si nejsme vědomi. Z pohledu psychosomatiky je téma kašle: upoutání pozornosti; ohlásit vlastní kritický postoj, aniž by byl formulován; nesouhlas či agrese, kterou není možné vyjádřit jinak; člověk by rád něco řekl, ale nedostane se k tomu a nebo si kašlem držet lidi od těla. Témata pro zpracování jsou naučit se lidem říkat verbálně svoje názory, uvědomit si zátěž, kterou představuje téma agrese, uplatnit její vědomé vyjádření nebo raději podstoupit střet než v sobě pohřbít spor.

Dýchání vnímáme jako automatický proces. Kyslík ale zdaleka není vše co nám přináší. Díky němu máme energii, ukazuje nám, jak se cítíme a v neposlední řadě je dech branou k meditaci a ta k naší vnitřní svobodě a míru. Když si budeme všímat toho, jak dýcháme, zjistíme více o kvalitě našeho žití. A také vždy, když si věnujeme pozornost, jsme měně sami.

Tipy Zlatého klíčku pro tento týden:

Pro posílení cest dýchacích
Drahé kameny : jantar, akvamarín, avanturín, chalcedon, křišťál se sírou, larimar, topaz, sagenit.

Esenciální oleje (natírat na hrudník i skvělé do difuzeru): tymiánový, citronový, borovicový, cypřišový, levandulový, eukalyptový.

Bylinné čaje: lobelka, mateřídouška, tymián, květ černého bezu a pro prevenci je skvělý čaj z lipového květu.

Výtažky z lichořeřišnice nebo echinacea. Na odkašlávání je vhodná i lékořice.

Pro zdravé plíce je důležité si chránit i krk a ramena, což je skvělý důvod pro to nosit pašmínu či pléd. Zahřeje nás a ozdobí. Rozhlédněte se ve Zlatém klíčku, zda vás nějaká neokouzlí.

Su – JOK Zdraví na ruce, Akupunktura ucha, Reflexologie a další knihy, které poradí, jak můžeme nejen našim plicím prospět i jinak. Při ošetření reflexních bodů uděláme to dobré pro zdraví a naše nožky z toho budou mít radost.

Podívejte se na kalendář akcí Zlatého klíčku, přehled aktivit pro vaše fyzické i duševní zdraví.

20.11.2014 bude v Brně přednáška: Amita Goswami
Bílý dům, sál Břetislava Bakaly, Žerotínovo nám.6, čas konání: 18.00. Přednáška bude tlumočena do českého jazyka.
Amit Goswami je emeritním profesorem teoretické nukleární fyziky University of Oregon. Ve svých knihách ukazuje, jak je možné propojit vědu a spiritualitu, rozvinul teorii žití po smrti a reinkarnace, propojuje tradiční a alternativní medicínu. Nenechte si ji ujít!

Krásný týden

Bohdana

Datum: 17.11.2014

Comments are closed.