Tip na týden 46 / 2014

Milí přátelé,

listopad nám přináší bohaté barvy přírody, chuť brouzdat se napadaným listím a cítit jeho nezaměnitelnou vůni Podzimu. Touhu nastavit tvář posledním hřejivým paprskům slunce a nechat se hladit teplem jejich doteků. Tušíme příchod zimy. Vidíme přírodu, jak se připravuje na zimní spánek, odkládá to, co nepotřebuje a shromažďuje své síly. Jde nám příkladem.

Stejně jako ona, i my se připravujeme na zimu. Vnímáme změnu ročního období sami na sobě. Dny se krátí a s nimi i teplo a světlo. Jako by i naše duše vnímala více tmy, jako by si smutek myslel, že mu přicházející zima otevírá dvířka k nám. Toužíme se zahřát, na těle i na duši. Připravujeme se na to, co přijde, děláme tomu místo, představujeme si, jak krásné to bude a zároveň se zbavujeme toho, co již nejsme schopni využít, co nás zatěžuje a již neobohacuje. Co nám více bere než dává. Posilujeme naši schopnost roztřídit zrno od plev. Rozpoznat důležité od nedůležitého. Očekávat dobré místo špatného. Dělat si plány místo obav. Vnášíme světlo tam, kde nám chybí. A to je dobře. Každé laskavé slovo zažene kousek tmy, každý úsměv prohřeje. Nás i druhé. Tak jako světlo se šíří všemi směry, do celého prostoru, tak i dobrota a láska nezůstává na jednom místě. Nezná hranic. Je tu pro všechny.

Podzim je spojen (podle pentagramu pěti prvků TČM) s elementem kovu – a tím s orgány tlustého střeva a plic. S jejich očistou, regenerací, prevencí a celkovou péčí o ně. Stejně tak se smutkem a zklamáním, pokud toto nemáme v rovnováze.

Ze 70% – 90% závisí náš imunitní systém na stavu našeho tlustého střeva. Náš životní styl, to co jíme, fyzicky i duševně, rozhoduje o tom, jak se cítíme. Pokud se vlivem naší stravy, stresu, antibiotik, nedostatku pohybu či jiných vlivů, ve střevech rozmnoží nepříznivé bakterie, dojde v nich ke kvašení, hnití trávené potravy a vzniká kal, který se postupně ukládá na stěny střeva. Mohou zde vznikat i tzv. kalové kameny. Každý z nás zná někoho s poctivým kulatým pivním bříškem. A hádejte, co si v něm nosí? Někdy i 10 kg pokladu.

Záněty střev, zácpa, průjem, vše, co s nimi souvisí je hlavní téma pro říjen a listopad. Ke slovu přicházejí jejich duchovní příčiny – u zácpy je to neschopnost opustit staré a nepotřebné, lpění na materiálnu a nevíra v další životní cestu. Průjmy značí, že se něčím důležitým v našem životě nechceme zabývat. Zřejmě nám napoví i lidová moudrost: „Čím jsi pln, tím přetékáš.“

Pro očistu střev platí, že čím jednodušeji a zdravěji budeme jíst, tím bude snadnější a účinější. (Na podzim se doporučuje strava více ohřívaná, než syrová). Ve Zlatém klíčku vám rádi poradíme, jakými bylinami či doplňky stravy můžete svým střevům prospět nebo si zde můžete vybrat knihu, která vám napoví, kterak na očistu těla a zdravou stravu.

Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce a vše, co s nimi souvisí, což nám umožňuje pochopit, jak velmi nemoci horních cest dýchacích souvisí se střevy. A když víme, jak nevlídně se antibiotika chovají ke střevům, oslabují je a tím pádem i naše plíce, které jsou již oslabeny nemocí a proto jíme antibiotika která … začarovaný kruh je na světě. Nemluvě o rýmě, hlenu a vlivu střev na jeho vznik. Řekla bych, že prevence a vědomé pochopení souvislostí fungování našeho těla, silné imunity a očisty střev, jdou tou lepší cestou.

S očistou je ideální začít při úplňku (při ubývajícím měsíci vše lépe odchází). Pohyb, čistá voda (pitný režim), zdravé potraviny a doplňky, vláknina, byliny, tinktury z pupenů, doplnění „správné“ mikroflóry střev a klystýr, to vše nám může pomoci. Tlusté střevo souvisí i s první čakrou, takže ho můžeme posílit i červenou barvou spodního prádla.

A nezapomínejme, že recepty našich babiček stále fungují. Při zahlenění a problémy s dýcháním i při zánětech střev se například doporučuje lněné semínko. Obsahuje především vlákninu, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, slizy, polyfenoly, lignany a rostlinné estrogeny. S dostatkem tekutin má projímavé účinky ( při nedostatečném zapití naopak může způsobit zácpu.)

Lněné semínko se využívá se při:

 

 • zácpě, zánětech žaludku a střev, pálení žáhy, pocitu plnosti, tlaku, křečích, nevolnosti, nechutenství, bolestech žaludku, vředových onemocněních žaludku a dvanácterníku
 • zahlenění horních cest dýchacích, bolesti v krku (a jiné problémy se sliznicemi)
 • prevenci nádorů i osteoporózy
 • mírnění příznaků menopauzy a PCO, při bolestech prsou
 • zvětšené prostatě
 • zánětech močových cest
 • obezitě, správné látkové výměně
 • nemoci jater
 • léčbě cévního systému
 • prevenci a zmírňování příznaků cukrovky
 • syndromu suchých očí
 • stresu, ADHD a při různých duševních poruchách, jako jsou deprese (včetně poporodních), maniodepresivní psychóza (bipolární porucha) a chronický únavový syndrom
 • revmatické artritidě – může snižovat otoky či nehybnost končetin a kloubů
 • masážích
 • obkladech na zanícené rány a nežity

Snižuje:

 

 • hladinu cholesterolu v krvi
 • krevní tlak, vznik srdečních a nádorových chorob, kornatění cév
 • ekzém, kožní problémy, lupenku
 • riziko předčasného porodu

Podporuje:

 

 • mozkovou činnost (prevence stárnutí, senilita, poznávací schopnosti)
 • odolnost mozku vůči toxinům
 • imunitu
 • snižování toxicity některých léčiv
 • zvyšování účinnosti léků proti srážlivosti krve (wargarinu, heparinu, kyseliny acetylsalicylové)
 • růst a lesk vlasů, zdravou kůži
 • snadnější a rychlejší porod (třetí trimestr)

Jsou tací, co si lněné semínko přidávají do pomazánek, jogurtů, polévek a pečiva a tuze si to pochvalují.

Lněné semínko či lněný olej si můžete koupit ve Zlatém klíčku či jakékoli Zdravé výživě. Příprava a podávání se různí dle oblíbenosti konzumenta a vhodnosti a síle účinku. Důležité je vědět, že celá semínka jsou pro člověka téměř nestravitelná, proto je nutno je vždy před konzumací dobře rozkousat, rozdrtit či rozemlít. Obecně se doporučuje dát si ráno lžičku lněného oleje, rozdrceného semínka (zapít vodou!) či odvar z něj.

 

Tipy ze Zlatého klíčku:

Pro zdravá střeva jsou vhodné kombinace kapek směsí „Dědka Kořenáře“: Zeměžlučová, Řepíková, Tymiánová a Ostropestřecová.

Kniha Orgánové hodiny v čínské medicíně (Čínská medicína v praxi. Cviky pro posílení orgánů.) Autor: Kim da Silva
Orgánové hodiny nejsou nic nového. Přestože jde o vědění staré tisíce let, není současný zájem o ně žádným pomíjivým módním jevem. Orgánové hodiny si každý z nás nese v sobě, jen je musíme znovu objevit a začít využívat. Kniha vychází ze skutečnosti, že člověk není pouhým pozorovatelem střídajících se přírodních a vesmírných dějů, ale jejich právoplatnou součástí. Autor vysvětluje příčiny tělesné i citové nerovnováhy a uvádí do „prazákladů vědění“, které v době zahlcujícího množství informací mohou mimořádně usnadňovat orientaci v životě. Teorie je doplněna řadou užitečných motorických cvičení včetně muder (cvičení prstů) a také návodů, jak individuální orgánové hodiny u sebe či u druhých spolehlivě identifikovat.

Kalendář alternativní mediciny Milota pro rok 2015

Nezapomňte, že 11.11. je čas pro Svatomartinské víno a husy!

15.11. 2014 je v Brně Noc divadel
Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. European Theatre Night se v roce 2013 účastnilo deset evropských zemí (Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko), zapojilo se 400 divadel a institucí ze 120 měst. V České republice proběhl první ročník Noci divadel 16. listopadu 2013. Zúčastnilo se jej 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 českých a moravských měst a navštívilo jej přes 40 000 diváků. Druhý ročník Noci divadel proběhne 15. listopadu 2014. Společným tématem byl vyhlášen Rok české hudby.

15.-16.11. 2014 je na brněnském výstavišti BVV Výstava Minerály Brno 2014

Přejeme Vám krásný týden.

Bohdana

Datum: 10.11.2014

Comments are closed.