Tip na týden 39 / 2015

Ve středu 23.9.2015 v 10:21 nás čeká Podzimní rovnodennost.
Slunce vychází přesně na východě, zapadá přesně na západě a vstupuje do znamení Vah – téma Rovnováhy a Harmonie v nás. Den bude stejně dlouhý jako noc. Světlo a tma budou v rovnováze. Čas jako stvořený pro nahlédnutí do svého nitra. Kde se jazýčky vah od sebe nebezpečně vzdalují? A kde k sobě mají blízko a letmým polibkem mi ukazují mou vnitřní vyváženost. Čím jsem porušila rovnováhu svého bytí, (a tím i mého okolí) a kde jsem zapomněla na pravidlo „přiměřeně – přiměřeně“. Radosti i smutku, klidu i pohybu, práce i odpočinku, pozornosti sobě a druhým… S rovnováhou jde ruku v ruce i vnitřní mír. A tak si ve středu řeknu (ještě s větším důrazem, než kdykoli jindy): „Přijímám své světlo a přijímám i svou tmu. Nechť jsou spolu v rovnováze tak jako i já.“ A udělám si čas na exkurzi svého konání, kudy kráčím o své vůli a kudy mne vedou okolnosti, abych si konečně všimla, že jsem sešla ze své cesty Rovnováhy. Tuším, že těch pěšinek není málo, ale vím, že každou z nich se mohu poučit a tím získat.

Přichází změna období (ráda bych napsala ročního, ale to, co se nyní děje všude kolem nás, mě nutí slovu „období“ nechat více prostoru). Je čas sklízet plody toho, co jsme zaseli. Uvnitř nás i venku. Oslavujme tedy Hojnost podzimu. Poděkujme Přírodě za všechny její dary. A také sobě a našim blízkým. A pro harmonii dalších dnů si uchovejme slunce, jeho Světlo a radost z hojnosti do našich srdcí, protože pomalu přichází Zima a Tma bude nabírat na síle. Kolik místa jí dáme sami v sobě záleží už jenom na nás.

Rovnodennost také otevírá téma zrušení starých programů našeho chování. Využijme tedy energii přinášející změny! Propusťme to toxické v nás a probuďme a posilněme to životaschopné. V souladu s naší vizí, realitou a vlastním, aktuálním a zdravým nastavením. A také s přírodou. Tak, abychom si radovánky nadcházející zimy užili plní energie zdraví, lásky, síly a dobré nálady. Ve slově „rovnováha“ vidím též poselství „rovně vážit“, dodávám tedy „si sebe i druhých“. Rovný přístup, nepokroucený vším měla bych a neměla a oni by měli a neměli. Jít s rovnou páteří rovnou za nosem. Žít přítomností, nebabrat se jen v minulosti a nedělat okliky místo jednání narovinu. No není čeština krásná?

Příští pondělí 28.9. nastane úplněk a úplné zatmění Měsíce (tzv. Krvavý měsíc).
Je to až příští týden a tak bychom mohli tento využít k přípravě na něj. Země se dostane do osy mezi Slunce (Rozum) a Lunu (Cit). Zatmění měsíce můžeme vnímat jako otázku zatmění ženské energie (Luna) a věnovat více pozornosti tomu, kde ztrácíme samu sebe, odkláníme se od svého ženství a vzdáváme se svých kvalit. Zároveň však pro nás může být připomínkou a inspirací, jak je v sobě posílit. Nejde o to se jen „ukázat světu“, aby naše schopnosti a talenty byly vidět (samozřejmě v dobrém světle :-), ale propojit se s nimi. Spojit rozum a cit, být si vědoma sama sebe. Být sebe – vědomou. Poznat se a moci („mít moc“) si věřit – je cesta, jak naše kvality nebudou zatměny. Ostatní cítí jenom to, co my samotné vyzařujeme. Čemu opravdu samy věříme. Když budu vnímat svou Krásu, Intuici, Smyslnost, Soucit, Temperament, Mateřství, Moudrost, Odvahu, Skromnost, Inteligenci, Zkušenost, … když se spojím se svou vnitřní bohyní, pak ji uvidí i mé okolí.

Krvavý měsíc je název strašidelný sám o sobě a nutí mě se zamyslet nad tím, jakou roli nyní hraje strach, ztráta vlastního úsudku a odvahy být sama sebou. Ale něco mi říká, že tam, kde je zdravý rozum a otevřené srdce, není pro manipulaci zvenčí a potlačení vlastní moudrosti místo. A toho se držme! Zvláště v těchto pohnutých dnech.

Přeji Vám krásný týden
Bohdana

Tipy ze Zlatého Klíčku:

Alexandra Kovandová, Mandaly pro ženy – Návrat ke kořenům
22 vybarvovacích mandal k navázání kontaktu s ženskými kořeny a využití jejich síly. Objevte ženu mnoha tváří – něžnou, vášnivou, milující, bojovnou…

Alexandra Kovandová, Mandaly sebevědomí – Malováním k sebejistotě
Mandaly sebevědomí vznikly, aby vám pomohly zažít tolik důležitou sebejistotu a podpořit Vás k žádoucí sebezměně a sebereflexi. Vybarvováním obrázků z této knihy napomáhá: najít sebe sama, své nadání, svobodně se rozhodovat, prožívat emoce a věřit si. Mandaly sebevědomí u Vás aktivuje “zdravé sebevědomí”, které je předpokladem pro úspěšný život – soukromý i pracovní. Pokud i Vy chcete zažít kariérní postup, získat větší váhu mezi přáteli a především prožít spokojený život, tak Mandaly sebevědomí by neměly chybět ve Vaší knihovničce!

Osho o ženách.
v knize známý guru odpovídá na otázky týkající se témat žena–muž, feminismus, sexualita, homosexualita, manželství, láska, vztah, mateřství. “Když si milenci navzájem říkají – nemůžu bez tebe žít, není to o tom, že by se podváděli, myslí to vážně. Ale neznají podstatu života.

Osho o mužích.
Osho ve své monotematicky zaměřené knize používá různé archetypy (Adam, Robot, Žebrák, Milenec, Politik, Hazardér a Tvůrce), aby vysvětlil, jak muži fungují a jak mohou dospět k osvobození a k plnohodnotnému životu.

David Deida, Cesta nespoutané ženy.
Kniha Cesta nespoutané ženy odpovídá na odvěkou touhu žen po lásce. David Deida ukazuje, že přítomnost lásky a partnera nezávisí tolik na tom, zda máme štěstí, ale že najít “toho pravého” je úzce provázané s naší schopností, ochotou a odvahou otevřít se lásce. Spolu s tím poskytuje praktické návody, jak to udělat – ve svém jednání a cítění, v praxi prožitku těla, při každodenní komunikaci s manželem po 20 letech i při milování. Ukazuje tak nám ženám cestu, jak uznat a naplnit hlubokou touhu v srdci a zaplavit sebe i svět láskou. Vysvětluje, že svou vlastní otevřeností určujeme, zda a jakého muže si přitáhneme do života. Ukazuje mnohem víc než cestu ke šťastnému partnerství a božské extázi. Učí žít bez kompromisů, a ze svého života udělat mistrovské dílo, které inspiruje a otevírá srdce všech kolem.

David Deida, Cesta pravého muže.
Kniha Cesta pravého muže vás zavede do srdce současné mužské zkušenosti. David Deida se zde s pronikavou upřímností a ojedinělým vhledem do nejhlubších mužských tužeb zabývá nejdůležitějšími aspekty života mužů – kariérou a rodinou počínaje a ženami, intimitou, láskou a duchovním růstem konče. Nabízí vám praktickou příručku jak žít. Cesta pravého muže by se měla být povinnou “školní” četbou. Deida učí muže, jak být muži, a ženy, jak být ženami. Jak se navzájem obdarovat tím, čím jsme jedineční, a porozumět tomu, kde jsme odlišní. Nejde přitom jen o psychologické poučky – Deida vysvětluje, jak se liší a doplňují naše mužské a ženské energie, což je v dnešní “zrovnoprávněné” společnosti zcela klíčové. Tato kniha zásadním způsobem podporuje životní směřování mužů, jejich sílu a celistvost, a zároveň lehkost bytí, hluboké uvolnění a zářící radost jejich partnerek!

Datum: 22.9.2015

Comments are closed.