Tip na týden 11 / 2015

Milé dámy,

za pár dní je tu Jaro! Opatrně, po lehoučku, po špičkách přichází. Vnímáme ho všude kolem sebe. Vidíme ho v parcích, v prvním jarních květech, v nalévajících se pupenech, slyšíme zpěv ptáků o tolik jiný než před měsícem, cítíme ho ve vzduchu, téměř můžeme nahmatat tu charakteristickou vůni jara a bude to stále intenzivnější. Možná je ještě zima, ráno je nám chladno a odpoledne taky, ale přihořívá a slunce je čím dál jasnější. Ještě chvíli a začnou se nám zapalovat lýtka!

S přicházejícím jarem se v nás oživuje nejen myšlenka na jarní úklid, ale i jarní šatník a jak říkávala má skvělá kadeřnice Ivetka: “Nemám nic nového na sebe”, což je námět na to spojit příjemné s užitečným. A když úklid, tak sakum pikum, proč to nevzít od podlahy? Uklidit byt, vyhnat pavouky se opalovat ven na slunce, vytřídit šatník a udělat místo pro nové a také zahájit detox těla i duše a i zde platí, že si na tom můžeme najít to, co nás bude bavit. Ono je sice hezké žít zdravě a v harmonii, ale když nás to i baví, funguje to daleko lépe. Spokojenost je půlka zdraví a radost je velmi silný lék! A funguje i preventivně. Nejlépe je užívat ho celý den a pro silnější účinek i v noci. A možná není špatný nápad začít u sebe a pak pokračovat přes domov a šatník. Aby ryba voněla od hlavy.

A když už jsme u té spokojenosti, právě ta je tématem našeho nejvíce ohroženého orgánu v březnu -  žlučníku. V TČM patří k prvku dřevo, párovým orgánem jsou játra, indikátorem oči, smysl: zrak a emoce. Jeho slabá funkce se může projevit kromě klasických problémů s trávením i bolestmi velkých kloubů, zvýšeným rizikem jejich úrazu a mnohé nám řekne i naše psychika. V psychosomatice jsou projevy: hněv, zlost, vytrvalost, agrese, malichernost, trpělivost a tvrdohlavost.

Žlučník vyjadřuje, jak jsme spokojeni se životem, vztahem, prací, se sebou, …Což nám napoví i po jaké cestě bychom měli kráčet, chceme-li najít lék na uzdravení našeho žlučníku. A můžeme se na ní zamyslet i nad konzumací smažených a tučných jídel a jiných stravovacích strašidel.

Pro podporu činnosti žlučníku je vhodný Ostropestřec (například od Dědka kořenáře), Řepík lékařský a Pelyněk černobýl a výrobky firmy Energy: Protektin, Regalen, Fytominerál, V prodejně Zlatého klíčku Vám rádi doporučíme i další bylinné přípravky a tinktury. Dle našich babiček (a všichni víme, že babička má vždycky pravdu) příznivě působí i šťáva z mrkve s kapkou olivového oleje a citronové šťávy. Při problémech se žlučníkem rozhodně pomůže masírování reflexních bodů žlučníku na nártu nohy a protože žlučovody nejvíce ovlivňuje stres (vývod do dvanáctníku), tak také body dvanáctníku a solar plexu. A samozřejmě masáž, co uvolní napětí ve svalech, podpoří látkovou výměnu a vylučování toxinů z těla i mysli ven, pryč od nás.

A trocha duševní stravy:

Týden výtvarné kultury v Brně od 9.-15.3.2015
V průběhu Týdne výtvarné kultury vám opět brněnské výstavní instituce i vysoké školy nabízejí různé možnosti, jak se přiblížit výtvarnému umění a přemýšlet o věcech, kterých se ve své tvorbě dotýkají umělci. Můžete navštívit přednášky, tvůrčí dílny či animace a diskuse na výstavách.

Přednáška cestovatele a fotografa Aleše Ondrovčíka: Šalamounovy ostrovy 16.3. v 17:30 ve Společenském sále radnice Brno – střed.

Krásný týden

Bohdana

Datum: 10.3.2015

Comments are closed.