Srpnový La Femme Fatale

Jsi žena? Ptáš se sama sebe, jak najít vnitřní mír a zároveň v sobě rozpoutat oheň vášně? Znám ten příběh. Každá z nás. Nosíme ho v sobě. A vzájemně si pomáháme ho číst. Ve svých očích, duši, srdci …

15. – 18.8. 2013 se konal srpnový seminář La Femme Fatale, tentokrát na Vysočině, v malebné chalupě s ještě malebnější zahradou. Ta nám otevřela svou náruč lučních květů a umožnila najít vlahý odpočinek v laskavém stinném zákoutí u jezírka. Není nad to, užít si horké letní dny v chladivém stínu stromů. Klid a mír zde rušily jen křídla vážek a naše všudypřítomné myšlenky. O tom, po jaké cestě kráčíme, kam nás zavede a co řídí a formuje naše kroky po ní. A také, jak je důležité, kdo mě na mé cestě životem doprovází. Jaká vlastně jsem, abych mohla být věrnou průvodkyní sama sobě a nejen druhým. I když často právě skrze druhé poznávám sama sebe.

V našem století mizí tradice. Uspořádání světa, jak ho znaly generace před námi, se mění. Mužský a ženský princip prochází změnami. A je těžké čerpat sílu a moudrost z něčeho, co se nám mění pod rukama. Jak se opřít o tekutý písek? Zdroj síly a kouzla ženy je rozdílný od toho mužského. Pro nás ženy, a nepochybuji o tom, že i pro muže, je pro spokojený život opravdu cenné si uvědomit rozdíly mezi těmito principy i to, jak je pro nás důležité je ctít. Život nám občas uštědří lekce, které nám to umí připomenout. Vede nás k tomu si uvědomit, kdo a co jsme a jaká je naše podstata. Jestliže to nevím, mám se na to zeptat. Koho? No přece sebe! Kdo toho o mě může vědět víc, než já? Jen to chce umět se spojit sama se sebou.

Celý život se učíme bojovat a vše zvládat. Na poli práce i vztahů. Ale jsme při tom napojeny na svůj zdroj? Nebo jsme v hloubi duše z toho všeho už znaveny? Pokud bojujeme, je to spíše ten druhý případ. Je dobré uvědomit si, že boj nikam nevede a je opravdu marný. Většinou mi jen zrcadlí, že nejvíce bojuji sama se sebou.

Srpnový La Femme Fatale Vše, co na druhých ženách hodnotíme i to, co nás na nich dráždí, v nás rezonuje. Sdílením svých prožitků na ženských seminářích zjišťujeme, že vnitřní i vnější krása nemusí být doménou pouze jiných. A když ji dokážeme obdivovat na druhých, proč bychom nemohly i u sebe? Objevujeme a posilujeme svou vnitřní sílu ženy, i to, že být milující a laskavá rozhodně neznamená být slabá.

Každý seminář La Femme Fatale je jiný, i když se ve své podstatě a programu neliší. Je to dáno tím, jaká skupina žen se sejde. A rozhodně nejde o náhodná setkání. A tak každá z nás přinese kus sebe, svoji zkušenost, naivitu, lásku, nenávist, touhu, radost i smutek, … a svůj pohled na svět a sebe samotnou. Nemyslím si, že lze jediným slovem vyjádřit naše společná sdílení, ale připadá mi, že tentokrát to bylo téma: “Úhel pohledu”. Nejen na ostatní přítomné ženy, nebo muže našeho života, ale především, jak už asi tušíte, na nás samotné. Sdílením prožitků, společnými meditacemi, poradnou, zábavou, výkladem karet, nad krajkovým prádlem, vlastně i u jídla nebo focení. Při všech těchto činnostech se o sobě dovídáme nové věci.

Také to, co jsme ukryly hluboko v sobě. Hlouběji, než kam naše paměť sahá. Hlouběji, než černočerná tma dosáhne. Abychom se ochránily, schovaly jsme samy před sebou naše zranění. Nejhlouběji, jak to jde. Uvěřily jsme, že nejsou. A ony zmizely. V nás. Zahaleny stínem tajemství. A i když jsme doufaly, že tím zmizí úplně, a silou té nejmocnější touhy přežít, jsme na ně zapomněly, daly jsme jim tím možnost útočit na nás zevnitř. Nepozorovány, nás stále podvědomě konfrontují s naší bolestí a strastí. Skryté před naším vědomím a o to mocnější. Nevěřím si? Schovám to! Bojím se? Šup tam s tím. Tam se toho vejde. Ale čím je jich tam víc, tím jsou mocnější. Jak tedy dál? Vidět nejsou a nahlédnout do svého stínu? Do toho sama nejdu. Tak tak jsem zvládla tam něco schovat. A s někým cizím? To už vůbec ne!

Ale co když je nás takových víc? Co když si můžeme vzájemně pomoci? Mohu v přátelském prostředí důvěry vstoupit s druhými tam, kam se sama bojím? Každá z nás si s sebou nosí soukromé peklo. Když ale propustím své démony, ztratí nade mnou moc. Budu volná.

Kruh žen. Mocný a laskavý, který mne doprovází tam, kam bych se sama nikdy nevydala. Naslouchá mým krokům a pomáhá je vést. Může vidět to, co já. Podpoří a neodsoudí. Každá to sama zná. Cítí. Jinak a při tom stejně. Za tím vším je totiž úhel pohledu. A i o tom jsou ženské semináře La Femme Fatale. O “náhodném” setkání žen, co k sobě patří.

Srpnový La Femme FataleNa slunci každý květ rozkvete. Ale ve stínu, to není pro každého. Chce to odvahu. I když to může vyznít příliš vážně, a přiznávám, na lehkou váhu bych to nebrala, naše společná setkání v rámci ženských seminářů nejsou o tom babrat se ve svých bebinkách. Jde o to postavit se jim čelem. Chceš-li poznat světlo, zanes ho do tmy.

Nezatajím, že moc rády se věnujeme i činnostem, u kterých je smích a zábava samozřejmostí. Rozhovory o vášni? To přece k ženě patří! Dokonalý make-up, prádélko a skvělé fotky? Divily byste se, jak krásné jste očima druhých.

Nemohu Vám slíbit, že budete na sto procent spokojené, když se na náš seminář rozhodnete jít. Mohu sem ale přepsat vyjádření žen, které na srpnovém La Femme Fatale byly…

“Bylo to tu úžasné, skvěle strávené dny se skvělými ženami – účastnicemi i lektorkami, zařila jsem úžasnou zkušenost, že každá žena ač úplně jiná, tak je svým způsobem stejná a blízká. Probírala se tu témata, která bych nedokázala ani s nejlepší kamarádkou a ač nejsem skupinový typ, perfektně jsem si to tu užila a dalo mi to tu strašně moc! Všechny jsme skvělé, úžasné a dokonalé! Moc a moc děkuji a těším se napříště. :-) Děkuji Monika”

“Teraz viem, že som žena a mám svoje miesto na Zemi a Matka Zem má svoje miesto vo mne. Ako žena si teraz už možem uživať kvietky nielen na záhrade, ale aj na svojom spodnom prádle a hlavne moje špecifické kvietky v podbruší, v srdci, aj v hlave.
Teraz už viem, že možem len tak byť, užívať si svoje dúhové bytie, ktoré mňa samú prekvapuje ako sa prejavuje. :-) Majka”

“Radost i bolest, důvěra i strach, malá i velká, vše si zde léčím. Láskyplně, trpělivě, hluboko i v tanci. Je krásné být ženou. Je krásné být se ženami. Je krásné být s Vámi. Děkuji Bohdana”

“Jsem šťastná, že jsem vážila cestu až na Vysočinu a věnovala čas sobě. Dostalo se mi neuvěřitelné pomoci na mé cestě životem. Celý víkend proběhl v neuměřitelné lásce, svobodě a důvěře. Tolik ženské energie, krásné energie a radosti, bych přála každému. A musím to napsat… takové lektorky člověk nepotká na každém kroku.
Děkuji a miluji vás. Vlaďka
P.S. Napsala jsem dvakrát “neuvěřitelné”, ale pro mne to tak bylo.”

A to je to, co nám seminář dal. My samy jsme si to dali.

Srpnový La Femme FataleSrpnový seminář La Femme Fatale skvěle vedly terapeutky: Jitka Jurdinová, Jarka Rinchenbachová a Daniela Juráňová.

Děkujeme.

Datum: 15.9.2013

Napsat komentář