Prodloužený víkend La Femme Fatale

Ke konci dubna se o prodlouženém víkendu konal ženský seminář s tajuplným názvem La Femme Fatale. A protože to byl pro nás všechny skvělý zážitek, poodhrneme nyní roušku tajemství a nahlédneme, co se pod tímto názvem skrývá a co jsme tam kuly za pikle.

La Femme Fatale ve francouzštině znamená „Osudová žena“ a Wikipedie k tomu mimo jiné říká: „Současná prozaická Femme Fatale je většinou popisována jako žena s nadpřirozenou mocí, podobná čarodějce.“

Nadpřirozená moc by se nám všem občas hodila. Popravdě, není však většího kouzla, než když žena čerpá ze svých přirozených sil, které pramení z porozumění, laskavosti a něžnosti k sobě i druhým. Protože Síla nemusí být jen o síle. A být silná žena určitě neznamená táhnou do boje a už vůbec ne všechno „vydržet“. Ale, my jsme občas bojovné, protože se bráníme a jsme nesmiřitelné, protože k tomu máme dobrý důvod. Nedělá nám problém určit, kdo nám to způsobil a kdo za to může. Ale vidět, jak jsme k tomu přispěly my samy a že jsme to možná my, kdo vytváří vzorec situace, ze které není pro nikoho úniku, to už taková sranda není.

Porozumět sama sobě, tomu, co vnímám a proč. Jak to mohou vnímat ostatní a co si svým myšlením a přístupem vlastně přivoláváme do svého života. Jistě, že si chceme přitáhnout zdraví, lásku, hojnost a klid, ale co děláme doopravdy? Protože někdy i to nejlepší, co umíme, nezabírá. Jsme umíněně andělem někomu, kdo by potřeboval nabrat na rohy. A co si budeme povídat. Je určitě skvělé mít čertici v posteli, ale kdo stojí o to, mít ze života peklo? Jsou tu jemné nuance, které nevnímáme a přitom na nich závisí naše štěstí a klidný život. Občas jsou tyto nuance velké jako ledovec. Ten nám ukáže jen svou špičku a zbytek před námi skrývá pod povrchem. Jak to pak může dopadnout?

Asi už tušíte, že seminář La Femme Fatale byl věnován našemu Ženství a také tomu, co cítíme a proč. Ano, muži se v nás většinou nevyznají a proto bychom se v sobě měly vyznat alespoň my. Mně to zní jako dobrý nápad, protože při narození mi nikdo manuál nedal (možná na mě zapomněli) a kdybych měla ve všem jasno, tak se mi do úst nebudou tak často drát slova: „Kde dělám pořád chybu?“ Přiznávám, někdy se mi tam derou, s ohledem na naléhavost situace, i peprnější slova, ale ta se sem hodí až po 22 hodině.

La Femme Fatale je určen ženám, a dovolím si říci, že v konečném důsledku nejen. Ale nepředbíhejme. Ne náhodou je název o Osudové ženě. Každá z nás, jedna vedle druhé, které jsme se na semináři potkaly, bychom mohly napsat knihu plnou zajímavých, veselých, ale i smutných příběhů, které nám náš osud přichystal. Záměrně píši náš, protože o tom to všechno je. O tom, co v sobě neseme, jak a čím utváříme svůj osud a zda jsme u toho vědomé si samy sebe. Svého Ženství. Zní to jako takové malé zaklínadlo, že? Ženství. Co dělá ženu ženou? Asi by to byl dobrý námět na ne právě nudnou anketu. Ale my, co jsme tam byly, už víme. Celý seminář nám v hlavě vířilo slůvko „proč“, ale také k nám od terapeutek zaznělo „proto“. A neříkám tím, že již víme vše. Ale v průběhu semináře, uvnitř každé z nás, začalo rozkvétat poupě Ženství do své plnosti a krásy. O to svůdnější, že s láskou a pochopením k sobě i druhým. Každý ten květ je originál, jedinečně krásný a s nezaměnitelnou vůní. Znáte to pořekadlo: “Jak uvnitř, tak venku?“ Chceme být krásné a šťastné. Nejen uvnitř, ale i na povrchu. Nejen pro sebe, ale i pro naše milované. Protože my chceme milovat a být milovány. Možná to tak zní, ale tajemství to není.

Místo pobytu semináře bylo jedinečné. Chata, která byla naším dočasným útočištěm, leží uprostřed nádherných jesenických lesů, kde příroda švitořivě tančila ve hřejivých paprscích zatím nesmělého jara. Svěží vzduch, teplo slunce a klid lesa byly samy povzbuzením pro chuť a důvěru na sobě pracovat.

Prodloužený víkend La Femme FataleÁ, objevilo se nám tu slůvko práce. Pozoruhodné. Člověk by čekal, že pracovat budou terapeutky a my klientky si budeme užívat sdílení, pohodu, meditace, rituály, malování mandal, sem tam nám někdo vyloží karty a budeme po kosmetickém ošetření čím dál krásnější. Takže nás i nafotí a to celé v atmosféře přátelství, kdy zpěv ptáčků v zelených hájích ruší jen náš hurónský smích. Proč ne? To všechno lze (a my jsme toho důkazem), ale pravdou je, že i při vší té pohodě (a že jsme si ji užily!), jsme na konci pobytu byly všechny nadřené jako koně. Spokojené, ale nadřené. Každá na sobě udělala kus práce a povím Vám, vidět kdo přijíždí a s čím a kdo odjíždí a co si odváží, tak to stojí za to, to Vám řeknu. Slovy básnířky:

Ty hvězdy, jež pohaslé mi nitro svoje ukázaly,
za sebou nekonečný počet cest,
pak cestu mou svou pevnou vírou prozářily.
V nebe plné jasných, šťastných hvězd.

Ale zpátky na Zem. Po příjezdu na chatu jsme si sedly ven a za cvrlikání ptactva a s výhledem na les, jsme se vzájemně seznámily s ostatními klientkami semináře a terapeutkami Jitkou, Jarkou, Dankou a Ivankou. A tak, jak jsem si dřív myslela, že víc žen pohromadě moc dobroty nenadělá, musím říci, že ještě dlouho v sobě ponesu úctu, dojetí a moc hezký pocit sounáležitosti z atmosféry důvěry, která nastala už při prvním seznámení. Vím, že když napíši, že jsme si otevřely svá srdce, si v lepším případě řeknete: „Toto přece není román.“ V tom horším, že to byl sraz šílených maniaků s ostrými nástroji a bizarním zájmem o srdce. Ale, ať si kdo chce, co chce říká, já jsem tam byla. A samotné nás to překvapilo, jak rychle a dobře to fungovalo. Díky přítomným terapeutkám a i nám samotným, jsme, i když se zdánlivě nepracovalo a nic velkého nedělo, uzdravovaly své vnitřní ženy již od prvních chvil.

Celým pobytem nás doprovázela přátelská nálada. Mnohé z nás byly překvapeny a zároveň jsme to velmi ocenily, s jakou lehkostí a všudypřítomným humorem se dají dělat velké změny a jít do hloubky. Podívaly jsme se pravdě na zoubek a ještě jsme se u toho dobře bavily. Sem tam ukápla slzička a obchodní zástupce papíren by z naší spotřeby kapesníčků nějaký ten byznis měl. Ale pokud jsou to slzy, které vyplaví, co tam už nepatří, tak: „Sem s kapesníčky!“ S obchodním zástupcem nikoli. I pro zkušeného muže není snadné být v přítomnosti ženy, která pláče a do toho se směje zároveň. Lesy jsou tam hluboké a mohl by se pod vlivem okolností cítit poněkud nesvůj.

Nevyzradím vše, co jsme dělaly, ale určitě nic nepokazím, když nastíním aspoň pár našich aktivit. Ale ještě než začnu, musím zmínit něco důležitého. Moc dobře jsme po celou dobu semináře hodovaly. Danka s Jarkou nám vařily samé dobroty, a i když byly „zdravé“, byly moc moc dobré. Určitě většina z Vás zná Medvědí česnek, ale kdo ne, něco s tím udělejte! Je to velmi chutná záležitost. Takže zde na webu najdete i recepty, které jsme si už na semináři objednaly. Veškeré jídlo bylo připravováno s láskou a důrazem na zdraví. Ale ty špekáčky, opékané venku na ohni při úplňku a zatmění měsíce, no řekněme, že ne všechny rituály jsou posvátné jen pro naši mysl a někdy se i chuťové pohárky umí modlit.

Snídaně byly bohaté a poklidné, což je pro mne další nová zkušenost. I když je u stolu plno žen, které si mají co říci, je možné si ráno při snídani užít klidné a pozvolné probouzení do nového dne. A to je pro ty z nás, které jsou po ránu poněkud nesvéprávné, docela fajn. Užívala jsem si i chvil venku na terase s hrnkem horkého bylinkového čaje a nechala se unášet komíháním větví okolních borovic. Romantiku tam hledat nemusíte, ona si najde Vás.

Prodloužený víkend La Femme Fatale Sdílení. Procházelo se mezi námi, našlapovalo po špičkách, tančilo tanec plamínků, ale také ohnivý čardáš. A my jsme tančily s ním. Meditací jsme prošly každá sama za sebe, ale ne samotné. Rituál byl intimní a přesto s otevřeností a náš vnitřní svět, se při pohledu do očí té druhé prolnul se světy všech žen. Společná energie nás nesla do míst, kde se duše uzdraví a srdce naplní láskou a radostí. A taky jsme si dobře pokecaly :-)

Představte si, že držíte v rukou tarotovou kartu. Nikdy před tím jste ji neviděli a ani nevíte, co znamená. A máte z ní vyčíst poselství pro toho druhého. A také si představte, že to uděláte a Vaše věštba sedne na danou otázku jako ulitá. Nejen tento intuitivní výklad karet, ale celý seminář byl protkán tím, čemu ti, kterým ještě nedošlo, že neexistuje, říkají „Náhoda“. Bylo velmi zábavné a pro mne okouzlující, jak barvitě bohatou mozaiku tato náhoda dokázala ze střípků vzájemného sdílení sestavit. Jak do sebe vše zapadalo a jedno následovalo druhé přesně v tom pořadí, které bylo dokonalou souhrou Osudu a Harmonie.

Den jsme začínaly (alespoň ty, kterým se chtělo vstávat) rozcvičkou, ale ne právě takovou, jakou si pod tímto slovem představíte. Prozradím jen to, že se mé vrásky ještě teď před ní třesou hrůzou. Každý den se prolínalo několik činností navzájem a tak si každá z nás mohla vybrat, co jí bylo nejblíže. Takže Vás asi nepřekvapí, že kromě meditací a rituálů jsme si užívaly i dokonalé péče kosmetičky, kadeřnice a masérky Ivanky. A že se o nás krásně starala! Třešničkou na dortu bylo, že Jitka některé z nás nafotila se vší parádou. A pod těmito slovy si můžete domyslet opravdu cokoli. Milé bylo, že tato činnost byla doprovázena naprostou vážností, pokud jsme se zrovna nesmály. A duchovní práce byla plná smíchu a radosti, pokud jsme právě nebyly ponořeny v tichu. Humor a Smích nás doprovázely všude a sama za sebe musím říci, že jsem se dlouho tolik nenasmála. A ještě něčeho jsem si tam všimla. Jestli něco léčí, jsou to tito dva chlapíci. Ti ví, jak na to.

Prodloužený víkend La Femme FataleŽe to vše nebyla jen procházka růžovým sadem jsme zjistily, když došlo na Síň slávy. Je to nezáludná záležitost, kdy se o sobě, od sebe samotné, dovím pravdu, navzdory myšlenkám, že to se přece nemá. Většina z nás umí na těch druhých vidět a obdivovat vše v čem jsou dobří. Podpořit je v tom, v čem se chtějí zdokonalit a připadá nám to naprosto přirozené a správné. A pak, když máme úplně stejný postup a pravidla uplatnit i na sebe, ajaj. Všechno se to rázem změní. No schválně. Běžte za svou kamarádkou a s opravdovým přesvědčením v očích a srdci (což je velmi důležité) jí řekněte: „Jsem dobrá žena.“ Vřele Vám doporučuji si to nacvičit před zrcadlem a nezapomeňte u toho dýchat! A taky si vezměte lucernu, protože se Vaše přesvědčení dost možná schová někam hodně hluboko. Pokud se Vám ho vůbec podaří přemluvit, aby vyšlo ven na světlo. Pevně doufám, že ano. Všimněte si pak, jak se oči Vaší kamarádky rozzáří. Protože ona, o tom, že jste skvělá, na rozdíl od Vás, vůbec nepochybuje. Říci o druhých pravdu není tak náročné, jako si ji přiznat o sobě. V negativním smyslu nám to jde dobře, ale v tom pozitivním to už taková hitparáda není. Na seminář většinou nejedou ženy, které by chtěly úmyslně lhát sobě nebo druhým. Přesto není těžké se u takového „jednoduchého“ cvičení řádně zapotit. A jestli si myslíte, že je to hračka, řekněte mi to, až to vyzkoušíte.

Pro hnidopichy, jimž není naše duchovní cesta za Ženstvím dost dobrá: „Vězte, že to není jediná cesta, po které jsme kráčely.“ Ženství věru není jenom o vánku jemných energií, ale i slastný uragán plný nezkrotné vášně. Jestli jste některá měla problém se slovem „šukat“, jsem si jistá, že po semináři ho mít nebudete. Laskat si v ústech slova Érosova je milostnou předehrou samotného štěstí ráje. Ráje muže a ženy, kde fíkový list není to, co nás upoutalo, i když celá naše pozornost je uchvácena těmi místy. Zažehnout plamen vášně je srdcem zdravého Ženství. Protože to žena se stará o oheň. A i o tom byl náš seminář. O vášni v sobě, o vášni k muži, o vášni muže a o tom, jak k ní nalézt cestu a kráčet po ní.

Prodloužený víkend La Femme FataleJak už jsme si řekli, seminář byl určen ženám, ale nejen jim. Neboť kdo z něj doopravdy těží nejvíce? Být ženou, jejíž štěstí i krása pramení zevnitř, je pro muže dar nad jiné. Protože milí muži, to pro Vaši lásku chceme zářit štěstím a sdílet ho s Vámi.

Bohdana

PS: Po celou dobu semináře se o nás nás terapeutky Jitka Jurdinová, Jarka Rinchenbachová, Daniela Juráňová i Ivana Rinchenbachová láskyplně staraly a za to jim patří náš dík. Děkujeme.

PS 2: Už teď se těším na La Femme Fatale II.

Datum: 28.4.2013

Napsat komentář